przesuń do początku strony

Ekspert radzi

Strona główna / Aranżacje / Ekspert radzi

Czym czyścić meble biurowe? 

Aby zachować piękno mebli na dłuższy czas i przywrócić im świetność, warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację i ochronę i pamiętać o systematycznym usuwaniu kurzu i zabrudzeń.

Meble drewniane nie tolerują wody. Należy je przecierać lekko wilgotną szmatką, a następnie szybko wytrzeć do sucha. Preparaty służące do pielęgnacji mebli drewnianych zawierają wosk lub olej, które zabezpieczają meble przed wilgocią i kurzem.

W przypadku mebli tapicerowanych niezbędne jest odkurzenie od czasu do czasu ich obić.

Czym kierować się przy wyborze krzesła? 

Wybierając krzesło do pracy należy najpierw sprawdzić:

 • czy jest stabilne – opiera się na bazie minimum 5-ramiennej,
 • czy pozwala na swobodny ruch ramion,
 • czy powierzchnia siedziska jest płaska, a jej przednia połowa odchyla ku tyłowi pod kątem 3 – 5 stopni (przednie krawędzie powinny być zaokrąglone),
 • czy głębokość i szerokość siedziska wynosi 40 cm,
 • czy wysokość oparcia równa się 55 – 60 cm a jego powierzchnia jest wypukła na wysokości lędźwi, wklęsła natomiast na wysokości klatki piersiowej – taki kształt pozwala na odprężenie mięśni grzbietu,
 • czy jest wyściełane - wymiary tapicerki powinny być tak dobrane, by ciało człowieka zagłębił się 2 – 3 centymetry,
 • czy zakres regulacji wysokości siedziska jest od 40 do 50 cm,
 • czy możemy odchylić oparcie od pionu 30 stopni w tył i 5 w przód,
 • czy jest wyposażone w podłokietniki z regulowaną wysokością i odległością między nimi,
 • czy obraca się wokół własnej osi o 360 stopni,
 • w jaki mechanizm jest wyposażone: CPT (Permanent Contact) lub Synchro.

Jak się bronić przed hałasem w biurze? 

Poprzez odpowiednie ustawienie stanowisk pracy tak, aby dźwięki przenoszone z jednego stanowiska nie obniżały w sposób wyraźny komfortu pracy na stanowiskach sąsiednich.


Przez przemyślane rozplanowanie ustawienia stanowisk pracy tak, aby dźwięki emitowane przez szum komputerów oraz dzwonki i rozmowy telefoniczne były odpowiednio tłumione.


Unikanie ustawienia stanowisk pracy naprzeciwko siebie (twarz w twarz) bez ścianki działowej, gdyż jest to układ bardzo niekorzystny ze względu na fakt, iż źródła dźwięku znajdują się naprzeciwko siebie.

Jak kolory wpływają na naszą pracę? 

Kolory mają siłę potrafiącą zmienić nastrój, pobudzić lub wyciszyć umysł. Starajmy się więc wykorzystywać tę wiedzę i w pracy otaczać się odpowiednimi kolorami.

Od charakteru wnętrza, rodzaju wykonywanej w nim pracy oraz osobowości przebywających tam osób w dużej mierze zależy wybór kolorystyki pomieszczenia. Odpowiednio wybrana kolorystyka wnętrza może korzystnie wpływać na nastrój oraz wydajność pracy przebywających w nim osób i odwrotnie - nieumiejętny dobór oraz złe zestawienie kolorów w pomieszczeniu może powodować nadmierne rozdrażnienie, zmęczenie bądź senność.

 • Kolorystyczne wykończenie pokoi biurowych powinno opierać się na ciepłych, jasnych tonach o małym nasyceniu barw. Takie wykończenie sprawia wrażenie ciepła i czystości oraz czyni pomieszczenie bardziej przytulnym.
 • Sufity w biurze powinny być pomalowane na biało.
 • Malowanie całego wnętrza budynku biurowego na jeden kolor nie jest właściwe, gdyż sprzyja monotonii. Korytarze najlepiej malować barwami nieco ciemniejszymi niż pokoje biurowe.
 • Dobierając kolory do pomieszczeń - zarówno kolory ścian, jak i kolory mebli, żaluzji lub rolet, wyposażenia oraz elementów dekoracyjnych, zawsze należy znaleźć złoty środek między wykorzystaniem wyłącznie bieli i kolorów pastelowych, w nadmiarze dających poczucie nudy i monotonii, a użyciem ostrych, kontrastowych zestawów barw, powodujących rozdrażnienie i zmęczenie oczu.

Jakie warunki powinny spełniać meble biurowe ?

 1. Muszą być solidne a więc trwałe. O trwałości decydują: zawiasy i prowadnice szuflad, nóżki, kółka, uchwyty, sposób wykończenia poszczególnych elementów itp.
 2. Muszą być funkcjonalne czyli ergonomiczne. Najlepiej zacząć od właściwego zaaranżowania stanowiska pracy. Można je zlecić naszemu doświadczonemu projektantowi.
 3. Muszą być komfortowe. Meble powinny z nami współpracować. Dobre meble powinny łączyć w sobie prostotę i profesjonalne wykończenie. 

Jeżeli posiadają Państwo wiecej pytań na temat oferowanych przez nas rozwiązań dotyczących mebli gabinetowych lub mebli pracowniczych, to zapraszamy do zadawania pytań naszym ekspertom. 

arcon meble gabinetowe, meble pracownicze Katowice, meble biurowe Katowice